Opinia BS-owca o Korona-kryzysie

Jeden z przedstawicieli BS-ów napisał:

Szanowni Państwo,
wpływ korona-wirusa byłby praktycznie nie odczuwalny gdyby nie spadek stóp procentowych. Wszystkie nakłady na środki ochrony (płyny, maseczki, osłony przyłbice) i postojowe pracowników są niczym przy spadku dochodów z oprocentowania kredytów i papierów dłużnych. Przykładowo lokując nadwyżki środków w bony pieniężne NBP oprocentowane 1,40% w BKG czy 1,48% w BPS po obniżce o 1,40 p.p przychody z tych papierów spadły niemal do zera. Alternatywa w postaci obligacji Skarbowych, BGK czy PFR ratuje sytuację ale tylko nieznacznie.
W tej sytuacji trafniejsze pytanie brzmi: czy Bank planuje ciąć koszty, czy podnosić prowizje na produktach. Z rozmów z osobami ze środowiska bankowego wynika, że III kwartał 2020r. ujawni skalę problemu, gdzie wiele banków może nie wyjść z wynikiem nawet na zero, a o zyskach dotychczasowych możemy wszyscy zapomnieć.
Istnieje uzasadniona obawa, że jeżeli ten poziom stóp procentowych utrzyma się w dłuższym horyzoncie czasowym, to nawiązując to artykułu Prezesów, rynek sam wymusi na Bankach rozpoczęcie procesów łączenia się – ważne aby zrobić to zanim straty zaczną zjadać kapitały i na zasadzie współpracy, a nie przejęcia.
Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: