Od czego głównie zależy wycena Audytu Bezpieczeństwa?

Odpowiedź jest tyle prosta, co oczywista: od pracochłonności projektu.

Słowo komentarza.

Jeśli chodzi o pracochłonność badania dokumentacji i procedur polityki bezpieczeństwa, PCD i RODO, to proszę zauważyć, że skala organizacji zwykle nie ma tu większego na tę pracochłonność wpływu. Ba – zdarzają nam się małe organizacje, które mają dokumentację znacznie bardziej rozbudowaną, niż te większe i jej przestudiowanie zajmuje relatywnie więcej czasu.

Nie jest też tak, że w mniejszej organizacji procesy bezpieczeństwa są zawsze prostsze, a w większej – bardziej skomplikowane. To po prostu różnie bywa. Nierzadko na przykład jeśli chodzi o PCD, duże organizacja mają obszerniejszą, jednowęzłową infrastrukturę biurowo – serwerową ośrodka zapasowego i procesy logistyczne przeniesienia działania do tej alternatywnej infrastruktury są prostsze, niż dla mniejszych organizacji, które mają alternatywne środowisko pracy bardziej rozproszone.

Tak więc nie ma specjalnej korelacji między wielkością organizacji, a pracochłonnością badań obszaru PB, PCD i RODO.

Jest natomiast silna korelacja w zakresie audytu technicznych aspektów zabezpieczeń (AuTech) – tu pracy jest tym więcej (z grubsza: proporcjonalnie więcej), im więcej jest serwerów, routerów-firewalli, stacji roboczych, drukarek, bankomatów, switchy zarządzalnych itp. do zbadania.

Tak więc pracochłonność Audytu Bezpieczeństwa – a wiec i jego koszt – w głównym stopniu zależy od wielkości, skali, stopnia złożoności infrastruktury technicznej.

Należy też dodać, że samo pobranie konfiguracji i skanowanie sieci i systemów jest jakąś tam częścią pracy. Bardzo istotny wpływ na pracochłonność ma tu poźniejsza analiza pobranych podczas wizyty audytorskich danych i formułowanie zapisów dokumentacji po-audytowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: