Nie da się kiepsko płacić dobremu specjaliście IT, który jest „mobilny”

Nie da się kiepsko płacić wysokiej klasy specjalistom IT, którzy są „mobilni”, to znaczy – gotowi podejmować pracę w różnych lokalizacjach geograficznych. Nie da się – przynajmniej w dłuższym horyzoncie czasowym…

Po prostu dlatego, że taka osoba jest:

  • bardzo inteligentna (to oczywiste),
  • ma świadomość wartości swojej pracy i zna rynek pracy (bo jest bardzo inteligentna),
  • wie, że wysokiej klasy specjalistów IT jest mało.

Dlatego, jeśli nawet z jakiegoś powodu, informatyk taki przystanie na pracę niespecjalnie atrakcyjną finansowo, to nie będzie to na długo. Szybko rozejrzy się, znajdzie inne zajęcie, a kiepsko płacącego pracodawcę – opuści.

Oczywiście najlepszy jest rynek pracy warszawski. Przez kilka lat prowadziłem firmę zajmującą się m.in. outsourcingiem kadr informatycznych, więc wiem jakie honoraria trzeba było płacić specjalistom IT. Zwłaszcza, że mój klient na te usługi – firma Hewlett-Packard – miał bardzo wygórowane wymagania.

Teraz już się tym nie zajmuję, ale mam kolegę, który prowadzi firmę o podobnym profilu; wiedzie mu się dobrze, jak przypuszczam – już drugi nowy Jaguar na podwórzu :-), ale wiem od niego, ile musi zapłacić dobrym programistom. Otóż miesięczny zarobek na poziomie 20 – 30 000 zł jest tu czymś normalnym.

Ale wyjątkowo programiści tyle zarabiają; inni specjaliści IT istotnie mniej (myślę – kilka razy mniej). Nic, tylko zostać programistą!

Z całą mocą jednak podkreślam; jeżeli ktoś celuje w wysokie zarobki w IT MUSI być skłonny do ewentualności zmieniania miejsca pracy, zamieszkania. Pracując w miejscu, gdzie rynek pracy jest kiepski dla pracownika, może sobie wysokie zarobki wybić z głowy! Bo tak działa wolny rynek – praca jest tyle warta, na ile rynek ją wyceni; żadne inne kryterium wyceny nie jest istotne…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: