Kierownik projektu IT w Banku Spółdzielczym

Kierownik projektu to mniej kwestia wiedzy, więcej – osobowości

Bycie kierownikiem projektu implikuje nie tyle konieczność posiadania głębokiej wiedzy, co odpowiednich predyspozycji psychicznych (oczywiście posiadanie takowej wiedzy w niczym nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, ale nie jest niezbędne). Chodzi o to, by umieć coś zorganizować, zaplanować, kontrolować realizację czegoś. By wykazywać cechy zorganizowania, pewnej pedantyczności, umiejętności planowania prac, zarządzania pracą ludzi i podejmowania tzw. decyzji projektowych.

Projekty prowadzimy na co dzień; jako projekt możemy uznać przeprowadzenie remontu łazienki, zbudowanie domu czy komórki na narzędzia ogrodnicze i rowery, czy zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla dziecka. I wyśmienitym kierownikiem projektu może na przykład okazać się Pani Domu, która wykazuje predyspozycje organizacyjne i takowe przyjęcie komunijne zorganizuje. Zaplanuje co, i w jakiej kolejności wykonać, zadba o budżet na przedsięwzięcie; zajmie się zamówieniem uszycia sukni czy zakupem garnituru dla swojej pociechy, zakupem produktów spożywczych, zaangażowaniem babci w robienie pierogów a sąsiadki – w upieczenie ciast, pożyczeniem naczyń i sztućców od kuzynki. Taka osoba w gruncie rzeczy jest kierownikiem projektu, planuje i nadzoruje kolejne etapy, troszczy się o budżet (oszczędności lub pożyczka), koordynuje outsourcing kadrowy (zaangażowanie babci i sąsiadki).

I proszę zauważyć, że aby porządnie wykonać wyżej opisane działania, wcale ta Pani Domu nie musi kończyć kursów czy wykazywać się posiadaniem stosownych certyfikatów. Może zadanie wykonać perfekcyjnie, jeżeli tylko wykaże się zorganizowaniem, pedanterią, umiejętnością planowania i kontrolowania postępów prac.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: