Polityka konsolidacyjna KNF jest logiczna – logiczna z p. widzenia KNF

Przez cały okres sprawowania władzy przez rządzącą koalicję PiS-PO (to już 4 kadencja), ale także i wcześniej, pro-konsolidacyjna polityka KNF, prowadzona w stosunku do środowisku BS-ów, pozostaje niezmienna.

Proszę zrozumieć punkt widzenia włodarzy KNF – ich linia, choć w dużym stopniu rozbieżna z wizją BS-ów – ma swoje uzasadnienie logiczne. KNF-owi jest tak po prostu łatwiej, a przecież każdy z nas woli mieć łatwiej, niż trudniej.

Po pierwsze, łatwiejszy i mniej pracochłonny w nadzorze jest jest model inkorporacyjny. Łatwiej mieć pod nadzorem jedną, skonsolidowaną korporację, niż setki Banków, nad każdym z których trzeba pochylić swoje nadzorcze czoło.

Po drugie (co chyba jest ważniejsze), w takim post-inkorporacyjnym molochu łatwiej jest niwelować, a przez to – ukrywać przed opinią publiczną, ew. problemy poszczególnych jednostek. To ważne, bo w przypadku „wtopy” sprawa staje się polityczna; lud krzyczy wtedy z oburzeniem: „A gdzie był KNF?!”, błędnie zakładając, ze od państwowego systemu gwarancji depozytów można oczekiwać skuteczności (nie, nie można – przykładami możny sypać, jak z rękawa).

Stworzona tak korporacja ma zaimplementowane mechanizmy wzajemnego wsparcia, obligatoryjnego i bezwzględnego wsparcia. Najlepszym przykładem jest to zjawisko regularnej kroplówki finansowej do BZ-tów od BS-ów. Ci, którzy chcieli od tego uciec, nie dali rady (przynajmniej większość z nich) – i muszą płacić dalej.

Powyższe jest główną przyczyną, dla której zablokowano powstanie Zrzeszenia wokół PBA.

Jedna myśl na temat “Polityka konsolidacyjna KNF jest logiczna – logiczna z p. widzenia KNF

Dodaj własny

  1. To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać … cytując klasyka… Winny nie jest KNF ani politycy, ani zrzeszenia … winni są prezesi beesów, którzy prowadzą swoje folwarki … zadziwiające jest jednak to, że tak łatwo przeszli na system pańszczyźniany i co najwyżej liczyć będą mogli wkrótce na stanowisko ekonoma…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: