Czy procenty są ważne?

Sz. Kom. TYLER DUREDEN pisze: „To miłe, że potwierdza Pan wszystko co napisałem swoimi obliczeniami. Byłoby jeszcze milej gdyby obliczenia były poprawne (trzeba popracować nad mnożeniem).”

ODPOWIADAM: To, czy potwierdziłem, czy zanegowałem, to kwestia przyjęcia takich, czy innych kryteriów oceny. Niewątpliwe jest jednak to, że opisany człowiek wydający 1230 zł zapłaci VAT-u 230 zł, a ten wydający 12 300, zapłaci VAT-u 2300 zł (zakładając stawkę 23%). Czyli ten drugi wpłaci do budżetu 10x więcej niż ten pierwszy.

Czy to jest sprawiedliwe? – nie wiem, nie mam do końca wyrobionego zdania. Na pierwszy rzut oka – raczej nie jest (bo dlaczego obywatele nie są traktowani równo?), ale może się mylę…. Bo to kwestia przyjęcia określonych kryteriów rozumienia sprawiedliwości. Niewątpliwe jest natomiast to, że na wpłacie 2300 zł budżety zyska 10x więcej niż na wpłacie 230 zł.

„Jakie ma znaczenie ile procent dochodu oddaje biedny, a ile bogaty? Duże. W Biblii ma to znaczenie i dla ludzi też to ma znaczenie.”

ODPOWIADAM: Może tak, a może nie. Dla jednego ważniejsze są kwoty, dla innego procenty. Tak – procenty też są ważne w określonych sytuacjach, nie przeczę. Np. jeśli porównujemy 60% Śliwowicę Łącką (pozdrowienia dla BS Łącko :-)) do 40% Jacka Danielsa, czy do 10% Kadarki… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: