No proszę, to mnie Sz. Komentator ZDEKONSPIROWAŁ :-) Jestem kryptosocjalistą :-) :-)

Sz. Kom. OB.SERWATOR pisze:

” Jeśli z uwagą Pan tę definicję przeczyta, to zrozumie Pan, że istotą dyktatury jest, gdy MNIEJSZOŚĆ narzuca coś większości. Demokracja zaś jest wtedy, gdy realizowane są te inicjatywy, które chce wdrażać w życie większość określonej społeczności.”

ODPOWIADAM: Moim zdaniem nie dostrzega Pan istoty problemu; otóż problem nie polega na tym, czy mniejszość narzuca wolę większości (rządy elit), czy większość – mniejszości (demokracja). To jest sprawa – w gruncie – rzeczy wtórna, kto komu narzuca swoją.

Istotą problemu jest to, że nieuświadomiony ośrodek władzy może wdrażać szkodliwe i błędne rozwiązania – to ma miejsce szczególnie często w systemach demokracji POWSZECHNEJ. W rządach elit – owszem też, taka sytuacja jest możliwa. Problem polega na tym, że w demokracji powszechnej władza będzie sprawowana zgodnie z wolą większości, która z założenia nie może być ośrodkiem wysoce kompetencyjnym, ponieważ wysokie kompetencje koncentrują się zawsze w WĄSKICH gronach (Np. lekarzy jest w społeczeństwie znacznie mniej niż robotników, profesorów – znacznie mniej niż magistrów i tzw. „licencjatów”, wybitnych ekspertów – znacznie mniej niż przeciętnych fachowców. I tak dalej.). To naturalne i oczywiste. I dlatego taki stan rzeczy zmniejsza prawdopodobieństwo, ze demokracja powszechna wprowadzi rozwiązania rozsądne. I zwiększa prawdopodobieństwo, że rządy elit dadzą rozwiązania bardziej racjonalne. Podkreślam – prawdopodobieństwo.

Przypominam też, że nie przekreślam demokracji limitowanej – jedynie jestem przeciwnikiem demokracji powszechnej.

„Tak więc władza wybrana w demokratycznych wyborach to nie dyktat, tylko taki system prawny, który chroni zdrową większość przed realizacją szalonych pomysłów chorej mniejszości.”

MÓJ KOMENTARZ: „Zdrowa większość” vs „chora mniejszość”. Czyli Kopernik, twierdząc, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie, był przedstawicielem „chorej mniejszości” i miał „szalone pomysły”, a zwolennicy wówczas poanującej teorii geocentrycznej – „zdrową większością”, tak? 🙂 🙂 🙂

Rozumiem też, że – rozumując tym tropem – większość w Reichstagu partii NSDAP Adolfa Hitlera zapewniła owa „zdrowa większość”, a nie „chora mniejszość” (jaką stanowili przeciwnicy nazistów), tak? 😉

„Ze zdziwieniem muszę stwierdzić, że dopiero Sz. Komentator Coliber uświadomił mi, iż jest Pan zwolennikiem socjalizmu. Tam było dokładnie tak, jak Pan postuluje. No jaja niezłe z tego wyszły. Pan Albert – wolnościowiec – socjalistą! 

🙂

MÓJ KOMENTARZ: No proszę, to mnie Sz. Komentator ZDEKONSPIROWAŁ 🙂 Jestem kryptosocjalistą 🙂 🙂

Jedna myśl na temat “No proszę, to mnie Sz. Komentator ZDEKONSPIROWAŁ :-) Jestem kryptosocjalistą :-) :-)

Dodaj własny

  1. Ma Pan inteligenckie, czyli naiwne spojrzenie na politykę. Kradną, ale się dzielą – tak pewna pani uzasadniła oddanie głosu na PiS.

    Wyborcy nie wybierają polityków do rozwiązywania abstrakcyjnych problemów, tylko po to by załatwili dla nich konkretne sprawy. Poza tym wiele rozwiązań, np. wprowadzenie 500 plus, nie jest jednoznacznie błędna czy szkodliwa. Ponadto ocena tego czy dane rozwiązanie jest szkodliwe czy pożyteczne zależy często od tego do jakiej grupy społecznej należy dany obywatel.

    To, że mniejszość narzuca wolę większości nie jest wcale sprawą wtórną tylko pierwszorzędną. Nieuchronnie bowiem prowadzi do sytuacji, w której decyzje są korzystne dla mniejszości i niekorzystne dla większości. Dobrym przykładem jest historia I RP. Niewątpliwe wyposażone w prawa wyborcze szlachta miała większe rozeznanie w sprawach publicznych niż niepiśmienni chłopi. Mimo to narzucała decyzje, które utrzymywały korzystny dla niej status quo (czerpanie zysków z niewolniczej pracy chłopów) i ucinała wszystko co mogło poprawić los pozostałych grup społecznych (tłumienie rozwoju miast, utrzymywanie pańszczyzny, oddanie handlu cudzoziemcom).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: