Doświadczyłem tego dość boleśnie, gdy spółka akcyjna high-tech, w którą zainwestowałem niemało własnych pieniędzy, upadła

Sz. Kom. TYLER DURDEN pisze: „W pełni zgadzam się z Panem KASMAC. Autor bloga nie posługuje się zdrowym, chłopskim rozsądkiem tylko ideologicznymi formułkami.”

MÓJ KOMENTARZ: Cieszę się i dziękuję, że mi Sz. Kom. to uświadomił. Pewnie dlatego, że jestem niezbyt inteligentny i kiepsko wykształcony 🙂 🙂 🙂

„Dlatego nie potrafi odnieść się do wydarzeń, które przeczą jego ideologii np. do sytuacji w której podwyżka pensji minimalnej skłania przedsiębiorstwa do większej innowacyjności.”

ODPOWIADAM: Prowadziłem na przestrzeni ostatnich ok. 20 lat kilka firm z różnych branż i – moim skromny zdaniem – jest wręcz przeciwnie. Doświadczyłem tego dość boleśnie, gdy spółka akcyjna high-tech, w którą zainwestowałem niemało własnych pieniędzy, upadła. Otóż inwestycje biorą się z nadwyżek finansowych, z wypracowanego odpowiedniego poziomu marż. Jeżeli koszty wytwórczości / realizacji usług są zbyt wysokie (więc marże niskie), nie ma środków na innowacyjność. Choćby nawet była potrzebna.

Jak wspomniałem, znam tę sytuację dość dobrze z autopsji; kiedyś byłem prezesem spółki produkującej oprogramowanie (innowacyjne, dedykowane systemy zarządzania produkcją). W 2008 r. przyszedł słynny kryzys. Sprzedaż nam spadała. Oto co mówili prezesi (a byłem w kilkudziesięciu sporych firmach produkcyjnych):

Chętnie zainwestowalibyśmy w Wasze innowacyjne oprogramowanie – przydałoby się nam. Ale przede wszystkim musimy mieć środku na WYNAGRODZENIA i zakup surowców do produkcji. Nie mamy na inwestycje.

Podniesienie płacy minimalnej w tej sytuacji spowodowałoby jeszcze silniejsze zmniejszenie marż. I na jeszcze dalszy plan byłyby odkładane innowacje i inwestycje.

Wiem, że stanowisko reprezentowane przez Sz. Kom. TYLER DURDENA podziela (a może odwrotnie) jeden z Wielkich Przywódców jednej z Wielkich Partii, ale z tego co wiem, ten Wielki Przywódca nie założył ani jednego biznesu. Nawet straganu z warzywami na targu nie prowadził…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: