Skąd Sz. Kom. przyszła do głowy koncepcja, że jakoby wolnościowcy są za brakiem podatków, administracji publicznej i poszanowania prawa??

Sz. Kom. TYLER DURDEN pisze: „I RP to bardzo dobry przykład, bo z jednej strony była krajem z marzeń wolnościowców (brak podatków, administracji publicznej, poszanowania prawa) a z drugiej ponad 90% obywateli cierpiało skrajną nędzę.”

MÓJ KOMENTARZ: O nie – I RP to absolutnie nie kraj marzeń wolnościowców – nie wiem skąd Sz. Kom. przyszła taka myśl do głowy… Pańszczyźniany, feudalny system nie miał nic wspólnego z wolnościowym pojmowaniem życia społecznego.

To był feudalizm. Na szczęście potem – wprawdzie nie u nas, a na Zachodzie – feudalizm zaczął być stopniowo zastępowany kapitalizmem i cierpiące głód masy ludności wiejskiej zaczęły się przekształcać w proletariat miejski. I zaczęły poprawiać się ich warunki bytowe – oczywiście to była bardo długa i ciężka droga, ale robotnik – nawet pracujący po kilkanaście godzin w fabryce – jednak jadł. Podczas gdy ludność wiejska umierała z głodu. Dużo wody musiało upłynąć i wiele cierpień ludzkich miało miejsce we wczesnym kapitalizmie, ale potem zaskutkował on bogactwem ludzi, znanym nam z Zachodniej Europy, czy Ameryki lat 50, 60, czy 70-tych ub. wieku.

Poza tym zastanawiam się skąd Sz. Kom. przyszła do głowy koncepcja, że jakoby wolnościowcy są za brakiem podatków, administracji publicznej i poszanowania prawa?? Wolnościowcy są za minimalnymi podatkami, skromną administracją i absolutnym poszanowanie rozsądnego prawa.

„Podobnie w II RP – symboliczne podatki, sądy tylko dla elity, a większość obywateli klepie biedę.

II RP była krajem socjalistycznym i bardzo etatystycznym. Przypomnę że marsz. Piłsudski był liderem Polskiej Partii SOCJALISTYCZNEJ. Terror polityczny (Bereza Kartuska), kontrola państwa nad sądownictwem, socjalistyczne projekty (COP i inne) doprowadziły kraj do biedy i – w efekcie – tragedii Września 39. Wolnościowcy zasadniczą mają bardzo krytyczne zdanie o Piłsudskim i innych socjalistach II RP. I bieda była tam właśnie głównie przez socjalizm.

Jedna myśl na temat “Skąd Sz. Kom. przyszła do głowy koncepcja, że jakoby wolnościowcy są za brakiem podatków, administracji publicznej i poszanowania prawa??

Dodaj własny

  1. Marszałek Piłsudski nie był żadnym socjalistą, tylko zdecydowanym przeciwnikiem budowy COP-u, który z tramwaju socjalizm wysiadł na przystanku niepodległość. Fakty są takie, że w II RP podatki były 10 razy mniejsze niż w ówczesnej Wielkiej Brytanii. Czy w takim razie były Pana zdaniem za niskie, czy za wysokie?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: