Nie dlatego mamy schabowego na obiad, że rzeźnik dba byśmy nie byli głodni, tylko dlatego, że chce zarobić.

Sz. Kom. KASMAC pisze: ” Sam Pan przytacza: „chciwość jest bogactwo-twórcza” – o tej chciwości właśnie pisałem. Wynika, że jednak Pan nie zrozumiał 

😦

Egoizm ma swoje dobre i złe strony. Chciwość też.”

ODPOWIADAM: Tak, w zupełności zgadzam się z opinią Sz. Kom. na temat chciwości, czy egoizmu.

Chciwość państwa, które przejmuje 60-70% dochodów obywateli jest destrukcyjna dla gospodarki i szkodliwa społecznie.

Natomiast „chciwość”, czy „egoizm” – w rozumieniu takim, jakie przedstawił Adam Smith w dziele „O bogactwie narodów” – „egoizm” przedsiębiorców chcących „tanio kupić”, „egoizm” pracowników chcących drogo sprzedać swoją pracę itd., itp., powodują, że ekosystem gospodarczy SAM SIĘ OPTYMALIZUJE – pod warunkiem, że nie przyjdą socjaliści i nie uregulują płacy minimalnej, czy cen gwarantowanych za kilogram jabłek, czy żywca trzody chlewnej.

Proszę przeczytać słowa A. Smitha zawarte na powyższej grafice; nie dlatego mamy schabowego na obiad, że rzeźnik dba byśmy nie byli głodni, tylko dlatego, że dba o zarobek rzeźni, którą prowadzi. To jest ten „pozytywny egoizm”, dzięki któremu ktoś ma powód, by nam przygotować schabowego na obiad. „Pozytywny egoizm”, który składnia ludzi, by rano wstać z łóżka i iść do pracy (bo chcą się realizować zawodowo, bądź zarobić parę groszy, bądź jedno i drugie).

Taka samo-regulacja nazywa się wolnym rynkiem; wolnym rynkiem pracy, wolnym rynkiem obrotu towarami itp.. Ten wolny rynek wszędzie prowadził do bogactwa; kraje, które wybrały regulowaną gospodarkę socjalistyczną cierpiały (i cierpią) biedę.

Jedna myśl na temat “Nie dlatego mamy schabowego na obiad, że rzeźnik dba byśmy nie byli głodni, tylko dlatego, że chce zarobić.

Dodaj własny

  1. Wolny rynek to pewien model idealny, w którym istnieje wielu kupujących i sprzedających, a każdy z nich ma minimalny, bliski zeru, wpływ na cenę produktu lub usługi…. Takie zjawisko w praktyce nie istnieje, poruszamy się w świecie postulatów, modeli teoretycznych.
    Już dawno udowodniono, że ekosystem gospodarczy SAM SIĘ NIE OPTYMALIZUJE jeśli chodzi o kryterium społeczne. Chyba, że optymalizacją nazywa Pan wyjazd milionów ludzi z kraju. Kapitalistyczna gospodarka wolnorynkowa w dłuższej perspektywie owszem z reguły prowadzi do wzrostu ale i do bogactwa niewielu (tak jak gospodarka socjalistyczna).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: