Chodzi o to, żeby nie myśleć schematami

I żeby na rzeczywistość umieć spojrzeć niekonwencjonalnie, a przy tym logicznie.

Mamy wbijane pewne rzeczy do głowy, od lat, nagminnie. O pracy, o zatrudnieniu, o gwarancji depozytów, o nadzorze nad sektorem finansowym, o państwowej służbie zdrowia, o ubezpieczeniach emerytalnych itp.. I choć widzimy, że to nie działa, że coś jest naprawdę postawione na głowie, że w tym, co się dzieje nie ma krzty racjonalizmu i logiki, to – mimo wszystko – zdajemy się tego nie zauważać.

Bo mamy wbite do głowy pewne schematy postrzegania rzeczywistości.

Podejście wolnościowe do rzeczywistości stara się te szablony obalać. Podejście wolnościowe opiera się na szacunku do drugiego człowieka i daniu mu świętego, bardzo ważnego prawa: prawa do popełniania WŁASNYCH błędów. Nie urzędniczych błędów. Nie państwowych błędów. Własnych błędów.

A popełnianie własnych błędów uczy odpowiedzialności. Współczesne państwa oduczają ludzi odpowiedzialności. Zdają się mówić: nie martw się, nie myśl o tym. Państwo się tym zajmie. Państwo się o Ciebie zatroszczy.

Tak rosną społeczeństwa nieodpowiedzialne, nierozważne, nie myślące o skutkach i konsekwencjach. W efekcie – zdemoralizowane. Żyjące „tu i teraz”. A po nas choćby potop.

Tymczasem wolność to odpowiedzialność. Wolność, to szacunek dla innych. Tak, wolność to jeden z najpiękniejszych i najszlachetniejszych stanów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: