Staram się być chciwy, by zaoferować BS-om audyty w atrakcyjnych cenach

Sz. Kom. KASMAC pisze:

” Panie Albercie, znowu Pan fałszywie interpretuje czyjeś słowa i według swojej miary mierzy Pan rzeczywistość. Tak jakby Pan miał przygotowane szuflady z gotowymi odpowiedziami”

ODPOWIADAM: Tak, ma Pan rację: mam gotową gotową szufladę z odpowiedziami. Wynika to z faktu, że mam przemyślane i sprecyzowane poglądy w zakresie wielu kwestii społeczno – ekonomicznych.

„Nigdzie nie wyraziłem żalu i goryczy, że komuś powodzi się dobrze / lepiej. Czy Pan zazdrości innym ich powodzenia? Po prostu starałem się wskazywać na pewien mechanizm, który działa nie tylko w przypadku podatków.”

ODPOWIADAM: Doprawdy? Pisał Pan o chciwości banków, lekarzy, przedsiębiorców. Ale powiem więcej: chciwość jest bogactwo-twórcza. Pisał o tym Adam Smith w dziele „O bogactwie narodów” (koniec XVIII wieku). Chciwość prowadzi do optymalizacji kosztów produkcji – dzięki temu konsumenci mają tanie produkty. Egoizm biznesu Adam Smith wskazał jako siłę prowadzącą do ogólnego bogacenia się społeczności. Bo jeśli biznes kupi tanio substrakty do swojej wytwórczości, to może je sprzedać tanio. Ku ogólnemu zadowoleniu konsumentów – bo ci chcą kupić tanio. Wg Adama Smitha egoizm jest bardzo pozytywny, bo prowadzi do redukcji kosztów wytwórczości, więc realizacji koncepcji tanich dóbr i usług. A społeczeństwo chce tanich usług i dóbr. Staram się być chciwy, by zaoferować BS-om audyty w atrakcyjnych cenach. BS-y doceniają moją chciwość, po wielokroć wybierając audyty mojej firmy. BS-om jest na rękę moja chciwość, bo zapłacą za audyt taniej. Ale oczywiście muszę myśleć o zadowoleniu moich pracowników – po pierwsze dlatego, że dobrze im życzę i bo ich lubię i szanuję. A po drugie, bo jak im się nie spodoba moja propozycja wynagrodzeń to pójdą gdzie indziej. Egoizm, chciwość to fantastyczne siły które zmuszają biznes do optymalizacji.


„Fałszywą tezą jest również to, że jeśli konsumenci chcą (muszą) płacić dużo, to jest to ze wszech miar uczciwe. Bo jak wycenić tę uczciwość ? Z punktu widzenia konsumenta, producenta czy gospodarki ?”

ODPOWIADAM: Uczciwość wyceniają konsumenci. W tym ja też. Byłem niedawno na stacji benzynowej – chciano za małą buteleczkę coli 4 zł. Nie kupiłem – dla zasady. Stać mnie było przepłacić tę złotówkę, ale dla zasady – nie kupiłem. I to jest właśnie piękne; to, że ja, jako konsument, decyduję ile zapłacę za colę, a nie – jak to czynią socjaliści – będzie ustalane odgórnie, jaka ma być wycena płacy minimalnej. To rynek ma rządzić, to ja – i inni konsumenci – mają rządzić cenami. W tym za pracę. Nie urzędnicy!


„Jest też inna niekonsekwencja. Twierdzi Pan, że „jeżeli ktoś wykorzystuje uprzywilejowaną pozycję na podstawie nadanego mu przez przepisy monopolu – to jest EWIDENTNIE ZŁE”. Ale przepisy zostały zostały wydane przez władze, które wybrali dobrowolnie w wolnych wyborach konsumenci. Czyż nie ? „”

ODOWIADAM: Niestety – czyż tak. Dlatego nie jestem entuzjastą demokracji. Państwem powinny rządzić światłe elity; rozumiejące makroekonomię, kalkulację, zagadnienia księgowe. A nie ci, którzy chcą „tu i teraz”. Jest coś takiego jak przyszłe pokolenia, moje i Pana dzieci, którym ten kraj trzeba zostawić bogatym i racjonalnym. Nie zadłużonym. Nie złodziejskim, gdzie bogatemu zabiera się tylko dlatego, że jest bogatym. Oparcie się na chciwości, na zawiści wobec bogatych, prowadzi do socjalizmu, który potem prowadzi do biedy – w pierwszej kolejności tych najuboższych, tych najbiedniejszych. Bo klasa średnia sobie jakoś poradzi. A lud będzie cierpiał biedę.

Jedna myśl na temat “Staram się być chciwy, by zaoferować BS-om audyty w atrakcyjnych cenach

Dodaj własny

  1. Sam Pan przytacza: „chciwość jest bogactwo-twórcza” – o tej chciwości właśnie pisałem. Wynika, że jednak Pan nie zrozumiał 😦
    Egoizm ma swoje dobre i złe strony. Chciwość też.
    Panie Albercie, jeśli ma Pan gotową szufladę z odpowiedziami, przemyślane i sprecyzowane poglądy w zakresie kwestii społeczno – ekonomicznych to dobrze, ale brak krytycyzmu sprawia że ta dyskusja może być wymianą poglądów i niczym więcej. Ponadto chyba wszyscy czytelnicy tego bloga znają już od dawna Pana poglądy w tych kwestiach 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: