Czy rynek usług bankowych działa jak doskonała konkurencja?

Sz. Kom. KASMAC pyta:

” Panie Albercie, czy Pan wierzy że rynek usług bankowych działa jak doskonała konkurencja ? ”

ODPOWIADAM: Tak, akurat w zakresie swobody wyboru banku, w którym złożę depozyt, wierzę. Bo każdy usługobiorca ma absolutnie pełną swobodę wyboru – zwłaszcza w dobie bankowości internetowej – który bank wybrać do złożenia swojego depozytu. Jeżeli komuś nie odpowiada oprocentowanie banku A w zakresie oprocentowania depozytów, bez żadnych problemów może wybrać bank B, C. D… aż do Z. Tu akurat wolność wyboru jest bardzo szeroka.

Natomiast Sz. Kom. ma rację co do pozostałych obszarów. Są przeregulowane. Choćby w kwestii nowego zrzeszenia; ileś tam banków chciało utworzyć nowe zrzeszenie – zabroniono. I w mnóstwie innych obszarów – dany Bank nie chce wchodzić w usługi PIS, AIS. A musi – bo jest PSD2. Niezależnie od od biznesowych decyzji określonego banku, niezależnie od tego, czy dany bank uzna, że to jest dla niego opłacalne – MUSI wdrożyć PSD2.

Rynek usług finansowych jest przeregulowany.

Ale w zakresie wyboru banku, w którym klient złoży swój depozyt, ewidentnie jest tu wolna konkurencja. Nawet Nawet małe mieściny – w jednej z nich mieszkam – dają możliwość wyboru spośród kilku (co najmniej) banków. A jeśli nawet nie ma u mnie na wsi kilku placówek różnych banków to jaki problem pojechać do najbliższego miasta powiatowego. Albo złożyć konto depozytowe zdalnie. Dziś to absolutnie żaden problem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: