Jak najbardziej, lekarz powinien brać 300 zł za 15 min (a nawet 600), jeżeli jego pacjenci chcą tyle płacić

Sz. KASMAC pisze:

” Zgadzam się. Państwo nie powinno być nadmiernie chciwe …
Ale też lekarz nie powinien być aż tak chciwy, żeby brać za 15-minutową wizytę lekarską 300 zł. Gmina nie powinna być tak chciwa, żeby pobierać 63 zł miesięcznie od osoby za wywóz śmieci, których nie wywozi.”

Mój komentarz: Mam wrażenie, że Sz. Kom. porównuje rzeczy zupełnie nieporównywalne. Otóż kardynalna różnica polega na tym, że:

  • lekarz, biorąc 300 zł za 15 min wizytę, robi to ku obopólnej zgodzie (lekarza i pacjenta) – lekarz otrzymuje to wynagrodzenie w odpowiedzi na swoją propozycję cenową dla pacjenta, którą pacjent DOBROWOLNIE akceptuje (nikt nie przymusza pacjenta do płacenia tej kwoty; pacjent płaci bo chce, bez przymusu),
  • natomiast opłata za wywóz śmieci na rzecz gminy jest PRZYMUSOWA i nienegocjowalna. Nie można też wynająć sobie na na własną rękę, na wolnym rynku, firmy wywożącej śmieci, bo państwo to zmonopolizowało (wydając ustawę „śmieciową”).

To kardynalna różnica. Kardynalna.

Poza tym lekarzowi nie płacimy za 15 min pracy, tylko za 10 lat nauki, jaką musiał poświęcić, by zdobyć oferowane kompetencje. A jeśli ktoś powiedziałby, że za taki poziom wiedzy, za taki wkład pracy w kształcenie, lekarz powinien brać – powiedzmy – nie 300 a 600 zł, to co? I, że te 300 zł to jest mało. To co? Mam w bliskiej rodzinie 4 lekarzy, kolejnych kilku w gronie towarzyskim i wiem doskonale, jaki ogrom pracy kosztuje zdobycie wykształcenia medycznego i zdobycie tzw. specjalizacji.

Takie rozumowanie prowadzi donikąd, bo jedyna słuszna wycena usługi, to wycena wolnorynkowa. Skoro na wolnym rynku lekarz proponuje 300 zł, a pacjent do akceptuje, to dokładnie tyle jest warte to jego 15 min pracy. Jeżeli kogoś to drażni, bo zarabia mniej, to zapytam tak: a kto zabronił komukolwiek zostać lekarzem?? To przecież bardzo proste – wystarczy 10 lat po kilkanaście godzin dziennie pracy i nauki – każdy przecież może, każdy kto zazdrości lekarzowi wysokich dochodów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: