Podwyżka płacy minimalnej ciosem w polską gospodarkę

Rządzący naszą umiłowaną, socjalistyczną ojczyzną podnoszą płacę minimalną. Cel niby dobry – to świetny pomysł, by zarabiający najmniej zaczęli zarabiać więcej. Ale wykonanie – wprost fatalne; mówiąc językiem młodzieżowym tzw. „masakra”.

Oto co czeka w zw. z tym ok. 3 mln. osób prowadzących działalność gospodarczą. Otóż tzw. „składka” ZUS wzrośnie z 1316 na 1434 (bo jest skorelowana z płacą minimalną)! To potężna podwyżka, zwłaszcza, że ową pseudo-składkę trzeba płacić ZAWSZE – niezależnie, czy firma w dany miesiącu cokolwiek zrobiła, czy nie, niezależnie ile zarobiła. Coś paskudnego.

Nawet tow. Zandberg – lider lewicowej partii Razem – mówi, że składka na ZUS powinna być skorelowana z dochodem przedsiębiorcy. Tenże socjalista wykazuje tu rozsądek i jest znacznie, znacznie bardziej „na prawo” niż obecny niby prawicowy rząd.

Poza tym, planowana podwyżka o 200 zł płacy minimalnej oznacza, że skarb państwa zarobi na tym ok. połowy (z powodu podatków od tych 200 zł).

POWYŻSZE posunięcie dewastuje gospodarkę; jest silnym ciosem w najmniejszych przedsiębiorców, prowadzących mikro-przedsiębiorstwa. A jest ich ogrom – jak pisałem ok. 3 mln.

Nie tak, droga władzo – nie tak! Trzeba zredukować potężny klin podatkowy wbity między pensję netto a „brutto przedsiębiorcy” (czyli „brutto pracownika + składki pracownika płacone przez przedsiębiorcę); pracownik ma zabierane prawie połowę z tego co zarobi! Tu jest prawdziwy problem – podnoszenie płacy minimalnej to droga na manowce, bo to gra o sumie zerowej: daje się z tego co się wcześniej zabrało (minus obciążenia biurokratyczne). Zyskuje na tym tylko budżet, ale na krótko.

Socjalizm kwitnie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: