Audyt PSD2 a zwolnienie z interfejsu zapasowego

Podstawową funkcją Audytu PSD2 jest sprawdzenie, w jakim stopniu Bank jest przygotowany do spełnienia wymogów tej dyrektywy. Część BS-ów zamawia te audyty głównie w tym celu – zwłaszcza te Banki, których dostawca huba PSD2 zapewnia opcję fall-back.

Natomiast niektóre Banki deklarują chęć wykorzystania wyników AuPSD2 jako suplementu do wniosku do KNF o zwolnienie z obowiązku posiadania interfejsu zapasowego. W takim przypadku – opieram się na informacjach jakie dotarły swojego czasu z Banku zrzeszającego (być może coś od tego czasu się zmieniło, nie wiem) – powinien być przeprowadzony dwojakiego rodzaju audyt:

  • audyt huba PSD2 u jego dostawcy (np. w zrzeszeniu),
  • audyt przygotowania Banku (który podłącza się do w/w huba) do PSD2

Z natury rzeczy, audyt konkretnego BS-u sprawdza przygotowanie tego Banku do PSD2. To fragment większej całości ponieważ ważne jest też to, jak dostawca huba przygotowany jest do PSD2. To właśnie ten dostawca utrzymuje hub PSD2, implementuje rozwiązania i procedury i on powinien wykazać, że jest do PSD2 przygotowany. Audyt w konkretnym BS-ie bada przygotowanie tego konkretnie BS-u; aby sprawdzić, czy dostawca huba jest przygotowany do PSD2 należałoby poddać audytowi tego dostawcę.

Zgodnie z dostarczonymi dotychczas informacjami (chyba, że coś uległo zmianie), dokładnie coś takiego ma być robione w odniesieniu do huba w BPS. BPS deklarował, że podda się audytowi PSD2 a wyniki tego audytu przekaże do współpracujących BS-ów. Następnie te poddadzą się również indywidualnym Audytom PSD2, sprawdzającym stopień przygotowania po stronie ich wewn. procedur i dokumentacji i CAŁOŚĆ będzie fundamentem do wystąpienia o zwolnienie (Audyt huba w BPS + Audyty indywidualne w Bankach) .

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: