Komunikat KNF ws. utrzymania w mocy odmowy wydania zezwolenia dla PBA

Oto treść komunikatu z dn. 14 V 2019: „Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu w dniu 14 maja 2019 r. utrzymała w całości w mocy decyzję administracyjną KNF z dnia 27 listopada 2018 r. w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy Spółka Akcyjna.

Do wydania decyzji w sprawie zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez bank niezbędne jest spełnienie łącznie 4 przesłanek z art. 36 ust. 3 ustawy Prawo bankowe.

W wyniku analizy całości zgromadzonego w sprawie materiału nie jest możliwe stwierdzenie, że Bank spełnia wszystkie przesłanki wydania zezwolenia na rozpoczęcie przez bank działalności, o których mowa w art. 36 ust. 3 ustawy Prawo bankowe, tj. że:

 • jest należycie przygotowany organizacyjnie do rozpoczęcia działalności;
 • zgromadził w całości kapitał założycielski;
 • dysponuje   odpowiednimi   warunkami   do  przechowywania  środków  pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej;
 • spełnia inne warunki określone w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku. 

KNF wydając decyzję o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji stwierdza, że zamieszczone w niniejszej decyzji rozstrzygnięcie pokrywa się z rozstrzygnięciem zawartym w decyzji objętej wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, a co za tym idzie zasadna jest odmowa wydania zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy Spółka Akcyjna. 

Wynik głosowania KNF. Za utrzymaniem w mocy decyzji głosowali: J. Jastrzębski, M. Iwanicz-Drozdowska, M. Palczewska, J. Pawelec, C. Kochalski. Przeciwko utrzymaniu w mocy decyzji głosowali: A. Kaźmierczak oraz J. Wojtyła.

5 myśli na temat “Komunikat KNF ws. utrzymania w mocy odmowy wydania zezwolenia dla PBA

Dodaj własny

 1. Brawo KNF! Skoro sami nie potrafiliśmy powstrzymać wichrzycieli, zrobił to za nas nadzorca. Trochę wstyd, że nasze wewnętrzne sprawy trzeba było przenieść na taki poziom. Najwyraźniej emocje szkodzą racjonalnemu myśleniu i interwencja kogoś z zewnątrz była po prostu potrzebna.

  Polubienie

 2. Ob.serwator dodaj jeszcze „warchołów” a zrównasz się z komunistycznymi reżimowymi szczekaczami z okresu wydarzeń w Radomiu. Właśnie tak nazywano protestujących przeciwko komunistycznemu bezprawiu. Dlaczego nie zauważyłeś, że decyzja nie była tradycyjnie „jednomyślna” ?
  Moim zdaniem „wśród przyjaciół psy zająca zjadły”. Sejm uchwalił ustawę, bo musiał, zgodną z dyrektywą CRD IV i Rozporządzeniem. Utworzenie PBA było na podstawie znowelizowanej ustawy o bankach spółdzielczych i prawa bankowego. Decyzja o odmowie rozpoczęcia działalności to bezprawne (z wykorzystaniem fałszywych zarzutów) działanie KNF mające na celu utrącenie pięknej inicjatywy w celu zagonienia wszystkich banków spółdzielczych do jednego pegeeru jak za niesławnej komuny. Wstyd mi za KNF. Dla Panów prof. Kaźmierczaka i Wojtyły wielki szacun.

  Polubienie

 3. Obserwator ma całkowitą rację. To wstyd że naszych wewnętrznych problemów nie potrafiliśmy rozwiązać sami. Wszyscy wokół łączą się, korzystają ze wspólnych zasobów, działają razem, tylko u nas część banków wpadła na dziwaczny pomysł, że jak wiele banków będzie robiło dokładnie to samo tylko że oddzielnie to będzie lepiej i taniej. Przecież wiadomo że nie będzie ale co tam Polak na zagrodzie równy wojewodzie !

  Polubienie

  1. Bo trzeba znaleźć czas, by je opracować i opisać 🙂 – a z czasem niełatwo… Na pocieszenie mam dobrą wiadomość, iż świat się nie kończy jutro i jeszcze będzie nam dane to zrobić.

   Poza tym, ankiety te są sukcesywnie publikowane na BS BLOG-u; już kilkadziesiąt z nich Państwo widzieli. W drodze dalsze ich publikacje.

   A jak – powtórzę – znajdzie się czas by zrobić opracowanie, to powstanie opracowanie. A może Sz. Kom. – w ramach działalności pro-środowiskowej – chciałby się podjąć i takie takie zestawienie wyników podliczyć? 🙂 To dość żmudna praca, ale pożyteczna – zapraszam!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: