Dlaczego KNF traktuje audyty zrzeszeniowe jako wewnętrzne?

Jeden z BS-owców zapytał mnie dlaczego KNF traktuje audyty zrzeszeniowe (a obecnie także IPS-owe) jako audyty wewnętrzne. Zostałem też poproszony o wskazanie odpowiedniej podstawy prawnej. W odniesieniu do Audytów Informatycznych jest nią Rek. KNF D 22.1:

22.1. Bank powinien przeanalizować zasadność (uwzględniając w szczególności poziom złożoności środowiska teleinformatycznego i stopień narażenia na ryzyko w zakresie bezpieczeństwa tego środowiska) i na tej podstawie podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą powołania w ramach audytu wewnętrznego jednostki odpowiedzialnej za audyt obszarów technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego. W przypadku banków spółdzielczych dopuszczalne jest, aby funkcje w tym zakresie pełnione były przez audytorów z banku zrzeszającego.

Z ostatniego (oznaczonego pogrubieniem) zdania wynika jednoznacznie, że audyt zrzeszeniowy jest substytutem audytu wewnętrznego. W tym układzie nie może być traktowany jako audyt zewnętrzny, ponieważ zbiory desygnatów pojęć „audyt wewnętrzny” i „audyt zewnętrzny” są rozłączne. Dlatego KNF traktuje audyty zrzeszeniowe jako wewnętrzne. Podobnie zresztą jest z audytami IPS-owymi; proszę zauważyć, że od momentu wejścia do IPS-u, stanowisko audytu wewnętrznego może być bez konsekwencji w Banku skasowane. Dlaczego? – bo funkcję audytora wewnętrznego pełni IPS.

Reklamy

11 myśli na temat “Dlaczego KNF traktuje audyty zrzeszeniowe jako wewnętrzne?

Dodaj własny

 1. Panie Albercie wielce szanowny. Może zamiast odgrzewanych kotletów jakieś aktualności Pan by podał 🙂 Może coś na temat Józefowa??? Przecież podobno prowadzi Pan blog o bankach spółdzielczych, a ostatnio coraz mniej tu informacji na ich temat 😦

  Polubienie

 2. Pan Albercie, to Pan przecież prowadzi blog dla banków spółdzielczych, a ja zaglądam tu z nadzieją, że czegoś się dowiem. Gdybym wiedział co się dzieje w Józefowie, to bym przecież takiego pytania nie zadawał. Jeśli Pan też nie wie, to jako autor bloga dla banków spółdzielczych, niech się Pan dowie i nas o tym poinformuje. Z tego co widzę to bardziej Pana interesuje NBP, KNF, itp. a nie bsy. Skoro tak, to OK, tylko proszę kitu nie wciskać, że to blog dla nas 🙂

  Polubienie

  1. Przykro mi, że zawiodłem Pańskie oczekiwanie, ale nie uczestniczę w spotkaniu w Józefowie, więc jeśli miałbym wiedzieć co tam się dzieje, to od kogoś kto tam jest obecny.
   Jeżeli ktoś z uczestników tegoż spotkania będzie chciał się tą wiedzą podzielić, to właśnie BS BLOG jest platformą to umożliwiającą. Tak to działa 🙂 – duża część jego treści pochodzi od BS-owców.

   Polubienie

  2. Z kolei Pan jest komentatorem na blogu poświęconym bankowości spółdzielczej, co również niesie za sobą pewne obowiązki. Dlatego przyłączam się do autora bloga i proszę o relację z Józefowa do najbliższego poniedziałku, godzina 12.00. Jeśli miałby Pan jakieś obsunięcie w terminie to mogę być elastyczny, ale proszę informować mnie o tym z co najmniej 24 godzinnym wyprzedzeniem.

   Swoją drogą żeby zobrazować jak socjalizm psuje ludzi autor bloga następnym razem nie będzie musiał odwoływać się do eksperymentu amerykańskiego profesora. Wystarczy przeczesać BS Blog i zacytować jeden z bezczelnych i roszczeniowych komentarzy.

   Polubienie

 3. Maciej, to jest blog Pana Alberta, gdy jest cisza zamieszcza artykuły, natomiast wiele z nich jeśli nie większość jest inspirowana wypowiedziami/wpisami czytelników.

  Polubienie

 4. Nie zmienia to faktu, że na blogu dla banków spółdzielczych nie ma ani słowa na temat przebiegu i ustaleń najważniejszego spotkania w sektorze. Dziwne, nieprawdaż? Jeśli Pan Albert nie ma czasu to może po prostu tytuł bloga jest nieadekwatny i wprowadza czytelników w błąd? Dziwne jest też, że na blogu dla banków spółdzielczych, nie ma nic o tym, o czym dyskutowali najważniejsi w naszym sektorze, a jest podniecanie się laskami z NBP, czy aferą w KNF. Czy dla bs to są najważniejsze sprawy?

  Polubienie

 5. Już dwa razy próbowałem podać tu kilka informacji z tego spotkania. Moje komentarze się nie pojawiły. Zastanawiam się dlaczego? Cenzura? Problemy techniczne? A może to, że banki się spotykają i chcą wspólnie coś zrobić nie pasuje do lansowanych tu poglądów, że osobno lepiej?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: